Miliony par młodych w Polsce i na świecie z niecierpliwością czekały na swój wielki dzień. W jednej chwili ich plany stanęły pod wielkim znakiem zapytania. Kilka dni niepewności i już wiedzą, że na realizację tego marzenia będą musiały jeszcze trochę poczekać. Jedno jest pewne. W dobie pandemii koronawirusa nie warto się poddawać i całkowicie rezygnować z upragnionego przyjęcia weselnego. Nie odwołuj, po prostu je przełóż. Dziś podpowiemy jak dopełnić weselnych formalności bez wychodzenia z domu i na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zmian.

Koronawirus zbiera coraz większe żniwa, nie oszczędzając branży ślubno-weselnej. Niweczy plany par młodych i uniemożliwia działalność wybranych przez nich usługodawców. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Na początku odwołano wszystkie imprezy masowe, w które nie do końca wpisywały się przyjęcia weselne, by ostatecznie całkowicie zakazać zgromadzeń powyżej 2 osób. Podsumujmy zatem aktualne na dzień dzisiejszy ustalenia.

Ślub i wesele a koronawirus. Aktualne informacje

Poniższe informacje uwzględniają zmiany wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r., zmieniającym rozporządzenie z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii:

Ślub cywilny – zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób uniemożliwia zawarcie związku małżeńskiego przed urzędnikiem, co oznacza że większość ślubów cywilnych zaplanowanych na kwiecień i maj się nie odbędzie. Przeważająca część Urzędów Stanu Cywilnego zawiesza ceremonie do czerwca. Inne, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, nie przerywają swojej działalności, ograniczając liczbę obecnych na sali do 5 osób: para młoda, świadkowie i urzędnik USC. Musicie zatem zweryfikować jak wygląda sytuacja w wybranym przez was Urzędzie.

Ślub kościelny – zgodnie z ww. rozporządzeniem, w uroczystościach związanych z kultem religijnym może uczestniczyć do 5 osób, z wyłączeniem kapłanów i innych osób zapewniających obsługę uroczystości. Oznacza to, że w czasie epidemii możecie przystąpić do ślubu kościelnego w towarzystwie świadków i jednej, dodatkowej osoby. Może nią być rodzic lub fotograf.

Wesele – restauracje, domy weselne, hotele zostają zamknięte. Poza zakazem dotyczącym zgromadzeń, mocą rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, wprowadzono całkowity zakaz prowadzenia działalności przez stałe placówki gastronomiczne. Wyjątek stanowi sprzedaż i dostarczanie posiłków na wynos. Teoretycznie jesteśmy w stanie obejść zakaz spotkań w gronie powyżej 2 czy 5 osób, ponieważ nie dotyczy on spotkań z rodzicami, rodzeństwem, małżonkiem czy dziećmi (art. 115 § 11 Kodeksu Karnego). Niemniej ceną wyszukiwania w obecnej sytuacji luk prawnych jest bezpieczeństwo naszych bliskich. W trosce o zdrowie tych, których najbardziej kochamy, należy wykazać się wysoką odpowiedzialnością społeczną i podejmować rozsądne decyzje.